دستگاه تهویه مرکزی (Air Handling Unit)

دستگاه تهویه مرکزی(هوارسان) دستگاهی است باعث گردش هوای تازه و کنترل سرمایش و گرمایش فضای کاربری می گردد.دستگاه هوارسان ( Air Handling Unit) عموما از یک محفظه فلزی حجیم که شامل فن دمنده، کویل سرمایش یا گرمایش یا باز گرمایش، فیلتر هوا، نویزگیر و دمپرهای استاتیکی می باشد تشکیل شده است.

دستگاه تهویه مرکزی

دستگاه تهویه مرکزی

هواساز در ابعاد کاربری کوچک با نام ترمینال یونیت ذکر می گردد. که از جمله رایج ترین آنها فن کوئل ها هستند داری یک فن، فیلتر هوا و کویل گرمایش و سرمایش می باشند.در حالی که هواساز ها در ابعاد بزرگتر خانگی و صنعتی از بخش های فیلترهای هوا، دمنده، کویل ها، رطوبت زن یا رطوبت گیر، و تجهیزات کنترلی ساخته می شود.

در سیستم کنترل دمایی فضا باید به این نکته اشاره کرد که کویل های سرمایش توسط آب مبرد یا مستقیما توسط مبرد جهت خنک سازی تغذیه می گردد و کویل های گرمایش با آب داغ، بخار یا به صورت برقی جهت گرم نمودن فضا تغذیه می گردند.

دستگاه تهویه مرکزی

دستگاه تهویه مرکزی

دستگاه تهویه مرکزی (Air Handling Unit) با تنظیم درجه حرارت و رطوبت و همچنین ایجاد هوای تازه(Fresh Air) توسط فیلترهای هوا عمل تهویه مطبوع در فصول سرد و گرم سال را انجام می دهد.

عموما سرعت عبور هوا از کویل های سرمایش و گرمایش حدود ft/min 500 است و عمل رطوبت زنی (افزایش رطوبت) توسط پاشش آب از نازل ها یا بخار و عمل رطوبت گیری(کاهش رطوبت) توسط کویل سرد انجام میگیرد.

کنترل درجه حرارت فضای کاربری در سیستم هوارسان

کنترل درجه حرارت فضای کاربری در سیستم هوارسان به دو صورت انجام می گیرد.

در روش اول با نصب یک شیر موتوری یا سه راه برقی که بر روی لوله رفت و برگشت کویل نصب می گردد که متصل به ترموستاتی است در مسیر کانال برگشت هوا به هوارسان قرار دارد. بدین صورت با کم یا زیاد کردن یا قطع و وصل شدن جریان آب در کویل ها می توان درجه حرارت محیط را کنترل نمود.

در روش دوم به گونه ای که ترموستات نصب شده در فضای اتاق به فن دستگاه متصل است و در صورت لزوم باعث قطع و وصلی آن میشود.باید به این نکته توجه داشت که سیستم کنترلی به گونه ای طراحی شود که ادر ابتدا مجموعه شیر سه راهی عمل کند و سپس در مرحله بعد و در صورت لزوم ترموستات اتاقی به فن دستگاه دستور دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *