تفاوت عملکرد در سیستم های فن کوئل (Fan coil) و سیستم های هوارسان (Air Handling Unit)

تفاوت فن کوئل و هوارسان

تفاوت های فن کوئل و هوارسان

برای بررسی تفاوت فن کوئل و هوارسان و  عملکرد هر دو سیستم ابتدا به تشریحی جامع از هر کدام از سیستم های تهویه مطبوع می پردازیم. در مورد فن کوئل می توان گفت که عمر مفید و شرایط آن بر هزینه های آن تاثیرگذار است.

تفاوت های فن کوئل و هوارسان

به گونه ای که فن کوئل های مستعمل دچار خرابی در دوره زمانی کوتاه تری در نشانگر دمای آنها رخ می دهد.

عموما راندمان فن کوئل ها (Fan coil) زیاد نیست ولی اگر به طور مرتب رسیدگی گردند باعث افزایش عمر و کارایی اشان می گردد.البته در مقایسه با هوارسان ها و تهویه مطبوع چرخشی راندمان بالایی ندارد.

البته با رسیدگی و بازنگری دوره ای ترموستات و سنسورهای دما و همچنین بازرسی شیرهای ورود و خروج فن کوئل، باعث جلوگیری از خرابی و پایین آمدن عمر فن کوئل ها می شود.

از جمله مهمترین روش هایی که می توان باعث افزایش کارایی فن کوئل (Fan coil) گردد را می توان به اعتدال دمای محیط و سرویس و بازرسی شیرفلکه ها و جریان عبوری در لوله ها، افزایش کارایی منبع های تغذیه (چیلر، بویلر و پمپ ها) و در نهایت جایگزین کردن فن کوئل های جدید و کم مصرف با فن کوئل های مستعمل نام برد.

در واقع یک دستگاه فن کوئل (Fan coil) با گردش مبرد یا آب داغ یا سرد در آن باعث ایجاد هوای مطبوع در محیط اطراف می گردند.

اما در یک هوارسان (Air Handling Unit) دستگاهی است که با توان برودتی بیشتر نسبت به فن کوئل ها(Fan coil) به منظور ایجاد شرایط مطبوع برای فضاهای بزرگتر مورد استفاده قرار میگیرد.از طرفی هوارسان ها دارای فیلترهای ثانویه، جعبه ترکیب، و همچنین لامپ UV می باشد.

از جمله تفاوت های فن کوئل و هوارسان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. سیستم هوارسان ها نسبت به سیستم فن کوئل ها (Fancoil) پیچیده تر است.
  2. سیستم های هوارسان(Air Handling Unit) دارای ظرفیت های بالاتر و برای فضاهای بزرگتر مورد استفاده قرار می گیرند.
  3. فن کوئل ها(Fancoil) عموما دارای صدای بیشتری در محیط می باشند.
  4. هواساز ها(Air Handling Unit) دستگاههایی بزرگتر و حجیم تری نسبت به فن کوئل ها(Fan coil) هستند.
  5. در سیستم های هوارسان(Air Handling Unit) می توان رطوبت محیط را با رطوبت گیر یا رطوبت زن کنترل نمود ولی در فن کوئل ها(Fan coil) این شرایط فراهم نمی باشد.
  6. هوای ورودی از هوارسان ها (Air Handling Unit) از هوای تصفیه شده هوای محیط بیرون تامین می گردد ولی فن کوئل ها(Fan coil) از هوای در گردش محیط استفاده می نمایند.
  7. برای رساندن هوای تازه هوارسان ها (Air Handeling Unit) باید مسیر را کانال کشی کرد ولی فن کوئل های(Fancoil) زمینی و سقفی نیازی به داکت کشی ندارند (فن کوئل های(Fancoil) کانالی نیاز با داکت کشی دارند).
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *